Paušální výdaje, daňová evidence, paušální daň nebo podvojné účetnictví? Ať už jako OSVČ fungujete nějaký ten pátek, nebo s „děláním sámi na sebe“ teprve začínáte, připravily jsme pro vás přehled všech možných způsobů vedení příjmů a výdajů, které vedou ke konečnému základu daně. Podívejte se, který z nich pro vás bude nejpohodlnější a vyplatí se nejvíc.
1. Paušální výdaje
Jedná se o velmi častý způsob vedení příjmů a výdajů, respektive pokud se rozhodnete uplatňovat paušální výdaje, odpadne vám povinnost evidovat výdaje za služby a zboží, které bylo nutné vynaložit na vaše podnikání. Stačí pouze vést vaše příjmy.
Při vyplňování daňového přiznání pak už jen vy nebo vaše účetní sečtete veškeré fakturované příjmy a odečtete procentuální paušální výdaje. Následně si spočítáte 15% daň z příjmu fyzických osob.
Komu se paušální výdaje vyplatí?
Všem, kteří nemají vysoké náklady a těm, kteří by jinak museli odvést více na dani z příjmu. Pokud máte výdaje nižší než ty v jednotlivých procentních sazbách, je paušál jasná volba. Často jej ale volí i OSVČ, kteří pak zůstanou lehce tratní, ale je to pro ně lepší, než se zatěžovat administrativou.
Co pro to musím udělat?
K paušálním výdajům se nemusíte registrovat. Pouze v daňovém přiznání uvedete, jakou výši paušálu budete uplatňovat za uplynulý kalendářní rok.
Pozor! K paušálním výdajům ale nelze už počítat žádné další výdaje, například na auto. Musíte si spočítat, jestli se vám paušál vyplatí.
Jaké jsou procentuální sazby?
Výše paušálních výdajů se odvíjí od druhu živnostenského podnikání:
- 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 600 000 Kč,
- 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 200 000 Kč,
- 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, s výjimkou příjmů podle odstavce 1 písm. d) a odstavce 6; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč,
- 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč.
2. Daňová evidence aneb skutečné výdaje
Pokud si zvolíte tuhle možnost, zapisujete si skutečné příjmy a výdaje. Evidujete si vše, co jste byli nuceni nakoupit nebo zaplatit, abyste mohli provozovat svoji podnikatelskou činnost. Tedy nákupy materiálů, služby, mzdy svým zaměstnancům, jejich pojištění a jiné. Jakým způsobem si příjmy a výdaje evidujete, je na vás.
Sečtete veškeré výdaje, které pak odečtete od součtu svých příjmů. Následně pak zaplatíte 15 % z této částky na dani z příjmu.
Komu se daňová evidence vyplatí?
Pokud jsou vaše výdaje vyšší než paušál, případně rovné s vašimi příjmy. Volí ji také ti, kteří chtějí mít přehled o vývoji svého podnikání.
Pozor! V případě daňové evidence máte povinnost uchovávat všechny faktury za služby i zboží.
3. Paušální daň
Chcete se zbavit administrativy? Pak volte paušální daň. V tomto případě vám totiž odpadává povinnost podávat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. V roce 2022 se měsíčně platila paušální daň 5 994 Kč (pro rok 2023 se zvedne na 6 208 Kč), podrobněji jsme se o paušální dani rozepsali TADY.
Co pro to musím udělat?
K paušální dani se musíte registrovat. Musíte tak učinit nejpozději do 10. ledna (pokud den připadá na víkend, tak nejpozději do následujícího pondělí) roku, ve kterém chcete paušální daň začít uplatňovat. Z paušální daně se sami odhlásit nemůžete. Ukončí se akorát v případě, že porušíte některou z podmínek nebo ukončíte živost.
Pozor! K paušální dani se nemůžete přihlásit, pokud jste ze zákona nebo dobrovolně registrovaní k DPH, jste v insolvenčním řízením, máte příjmy ze závislé činnosti podléhající zálohové dani nebo přijmy z jiných činností než podnikání, jejichž výše přesahuje hranici 15 000 Kč za rok.
4. Účetnictví
Přesáhl váš obrat 25 milionů korun ročně nebo jste zapsán v obchodním rejstříku? Pak vám nezbývá nic jiného než si vést podvojné účetnictví. Rozhodnout se pro vedení účetnictví můžete i dobrovolně. OSVČ však z důvodu velké administrativy tuto cestu většinou nevolí. Transakce se navíc evidují odlišně než v daňové evidenci – podle data vystavení faktury.
Pozor! Z tohoto systému nejde po roce přejít na jiný způsob. V režimu účetnictví musíte zůstat aspoň pět let.
Pevně doufáme, že jsme vám pomohly udělat si přehled v jednotlivých způsobech. Pokud byste s účetnictvím nebo s daňovou evidencí potřebovali pomoc, jsme tu pro vás. Obraťte se na nás na info@uctarky.cz