Plánujete na léto brigádu? Na tyhle věci si dejte pozor

27. 6. 2023

Blížící se léto, teplo, sluníčko, rozvolněnost, venkovní společenské, sportovní i kulturní akce jsou pro určité skupiny velkou příležitostí, jak získat pár korun do kapsy navíc. Odpovíme vám na nejčastější otázky ohledně letních brigád a výše přivýdělků, možností smluv a následného  zdanění a placení odvodů.

Co je pro mě výhodnější: DPČ nebo DPP?

Pokud si chcete přivydělat, možná tápete nad tím, jaký typ smlouvy byste vlastně měli podepsat. V čem se liší DPČ neboli Dohoda o pracovní činnosti a DPP neboli Dohoda o provedení práce? Které smlouvy můžete podepsat současně a jakým způsobem jsou omezené? Přinášíme vám stručný přehled:

DPČ neboli Dohoda o pracovní činnosti

  • Maximální počet odpracovaných hodin za týden činí 20, tedy poloviční úvazek.
  • Rozsah práce může v kalendářním roce přesahovat 300 hodin.
  • V DPČ musí být uvedená doba, na kterou se dohoda uzavírá, jasně a srozumitelně vymezení úkolu nebo činnosti, rozshah práce a výše sjednané odměny.
  • Rozhodný příjem pro povinnost platit sociální a zdravotní pojištění je 4 000 Kč.
  • Pokud není sjednán způsob zrušení DPČ, je možné ji zrušit dohodou účastníků ke sjednanému dni. 
  • Jednostranně může být zrušena i bez uvedení důvodů, počítejte s 15denní výpovědní dobou (počítá se od dne podání výpovědi).

DPP neboli Dohoda o provedení práce

  • Rozsah práce nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce.
  • V DPP musí být uvedena doba, na kterou se dohoda uzavírá, jasně a srozumitelně vymezení úkolu nebo činnosti, rozshah práce a výše sjednané odměny.
  • Ukončená může být kdykoliv a bez udání důvodů.
  • Neexistuje zkušební lhůta.
  • Pokud uzavřete pro jednoho zaměstnavatele 2 a více dohod o provedení práce, odpracované hodiny se sčítají, nemůžete tedy pro něj odpracovat více než 300 hodin souhrnně.
  • Pokud je měsíční příjem nižší než 10 000 Kč, neodvádí se sociální a zdravotní pojištění.

Jsem student a chci na brigádu

Studenti si na brigádách mohou vydělávat už od 15 let, s 18. rokem z hlediska uzavření dohod konaných mimo pracovní poměr se nic nemění. Výdělkem nijak limitovaní nejsou, jejich příjem může být jakkoliv vysoký na dohodu i na standardní pracovní smlouvu. Co se však liší, je zdanění.

Pro studenty je nejvýhodnější Dohoda o provedení práce (DPP). Tam se při výdělku do 10 000 Kč nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění (student ale samozřejmě má zdravotní pojištění uhrazené, hradí jej za něj stát).

Při práci pro jednoho zaměstnavatele podepisují studenti takzvané růžové prohlášení (prohlášení k dani poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti).

Pozor: Růžové prohlášení musí být podepsáno za každý měsíc skutečně jen pro jednoho zaměstnavatele! Pokud student však určitou část roku pracuje pro jednoho a zbylou pro dalšího, “růžovku” podepíše pouze na dané měsíce.

A co když pracuji na více brigádách současně, musím danit?

Pokud pracujete v jednom měsíci pro dva a více zaměstnavatelů současně, budete muset podávat daňové přiznání, kde se vám případné přeplatky na dani vrátí. Růžové prohlášení poplatíka můžete podepsat opravdu pouze u jednoho zaměstnavatele.

Jsem zaměstnaný a chci si přivydělat

Někdy se stane, že plat ze stálého zaměstnání prostě nestačí a poohlížíme se po možném přivýdělku. Jak je to ale s odvody a s typy smluv, které můžete podepsat, pokud jste vázaní hlavním pracovním poměrem?

Pokud nastoupíte na brigádu a pracujete tudíž minimálně jeden měsíc v roce pro dva zaměstnavatele současně, daně už si odteď musíte řešit sami, a to podáním daňového přiznání za uplynulý rok.

Jako zaměstnavatel se totiž bere i subjekt, u kterého nevstupujete do pracovního poměru, ale podepisujete jednu z dohod, tedy DPP nebo DPČ. Povinnost podat daňové přiznání platí i v případě, že se rozhodnete podnikat.

Jsem důchodce a chci na brigádu

Pokud vám nestačí starobní důchod, můžete si přivydělat i něco bokem. A kolik to může být? Kolik chcete!

Výjimku máte pouze u předčasného důchodu. To si sice můžete také přivydělat, ale jen do té výše, abyste se nestali plátci důchodového pojištění (tedy DPP s výdělkem do 10 tisíc). 

I když jste v důchodu stále můžete uplatňovat daňovou slevu na poplatníka. A to jak na plný pracovní úvazek, tak na dohodu.

Můžete také podnikat, a to bez omezení. Jako důchodce totiž patříte do kategorie OSVČ na vedlejší činnost. Z výdělku odvádíte 15% daň z příjmu a máte povinnost vyplnit daňové přiznání.

Jsem na úřadu práce. Můžu na brigádu?

Pokud se vám nedaří najít stálou práci a rádi byste si něco přivydělali, nabízí se dočasné brigády jako nejlepší řešení. Jak je to s daněmi? A kolik si můžete vydělat, pokud jste evidovaní na ÚP?

Na úvod je důležité říct, že pokud pobíráte podporu v nezaměstnanosti, s vlastním výdělkem o ni automaticky přijdete.

Přivydělat si můžete maximálně polovinu minimální mzdy, což je aktuálně 8 650 Kč hrubého, pokud u zaměstnavatele podepíšete „růžové prohlášení“, daň zůstane nulová. Svůj výdělek musíte vždy oznámit příslušnému úřadu práce, a to nejpozději v den nástupu do zaměstnání.

Pozor! Nemůžete si přivydělávat na DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE! Uchazeči o zaměstnání nejčastěji podepisují Dohodu o pracovní činnosti (DPČ)

Snad vám naše rady pomohly. A pokud byste chtěli následně pomoci s přípravou podkladů pro daňové přiznání, dejte nám vědět na info@uctarky.cz.


Ing. Petra Jančová

Jsem vystudovaná ekonomka, ale již při studiu jsem pracovala a starala se o fakturace, pracovní smlouvy a komunikaci s úřady v menších firmách. Časem jsem si k tomu přibrala také celou mzdovou agendu, absolvovala školení a certifikace v oblasti mzdové agendy, personalistiky a účetnictví. Postupně jsem se začala starat o více firem, zkušenosti rostly, a tak jsem si našla kolegyni Verču, se kterou jsme rozjely naši mikroúčetní kancelář.